Czyszczenie BIK – Plusomat

Mieszkanie Zastępcze po Licytacji Komorniczej

Licytacja komornicza mieszkania lub domu to trudna i stresująca sytuacja. Na szczęście, w pewnych okolicznościach, prawo przewiduje możliwość uzyskania mieszkania zastępczego. Poniżej znajdziesz informacje na ten temat.

Czy zawsze przysługuje mieszkanie zastępcze?

Nie, prawo do mieszkania zastępczego po licytacji komorniczej nie przysługuje w każdym przypadku. Zgodnie z ustawą z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, sąd przyznając prawo do lokalu socjalnego, musi zbadać, czy dłużnikowi przysługuje prawo do innego lokalu.

Kto ma prawo do mieszkania zastępczego?

Sąd przyzna prawo do lokalu socjalnego, jeśli osoba eksmitowana:

  • Jest kobietą w ciąży,

  • Jest osobą małoletnią, niepełnosprawną lub ubezwłasnowolnioną,

  • Sprawuje opiekę nad osobą małoletnią, niepełnosprawną lub ubezwłasnowolnioną,

  • Jest osobą obłożnie chorą,

  • Jest emerytem lub rencistą spełniającym kryteria dochodowe uprawniające do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej,

  • Jest osobą w innej trudnej sytuacji życiowej.

Jak uzyskać mieszkanie zastępcze?

O przyznaniu mieszkania zastępczego decyduje sąd w wyroku orzekającym eksmisję. Warto złożyć odpowiedni wniosek do sądu, powołując się na swoją trudną sytuację życiową i przedstawiając dowody na jej poparcie.

Gdzie szukać pomocy?

W trudnej sytuacji po licytacji komorniczej warto szukać pomocy w następujących miejscach:

  • Urząd gminy/miasta: Właściwy urząd gminy lub miasta ma obowiązek zapewnić lokal socjalny osobom, którym sąd przyznał do niego prawo.

  • Ośrodki pomocy społecznej: Ośrodki pomocy społecznej oferują wsparcie osobom w trudnej sytuacji życiowej, w tym pomoc w uzyskaniu mieszkania zastępczego.

  • Organizacje pozarządowe: Istnieją organizacje pozarządowe, które specjalizują się w pomocy osobom zagrożonym bezdomnością i mogą udzielić wsparcia w procesie uzyskiwania mieszkania zastępczego.

  • Bezpłatna pomoc prawna: W wielu miastach działają punkty bezpłatnej pomocy prawnej, gdzie można uzyskać poradę w sprawie eksmisji i prawa do mieszkania zastępczego.

Pamiętaj, że licytacja komornicza nie musi oznaczać bezdomności. Warto walczyć o swoje prawa i szukać pomocy w odpowiednich instytucjach.

Wyczyść BIK:

Jesteśmy zaufanym partnerem

Czas poprawić BIK? Zrób to z nami!

Czysty raport BIK!

Czyszczenie raportów BIK. Porady z raportami BIK. Nowy raport BIK. Odzyskaj zdolność kredytową. Skorzystaj z bezpłatnej pomocy.

Kontakt

Adres:
al. ks. J. Waląga 1/3 C,
83-000 Pruszcz Gdański

Email: pomoc@plusomat.pl

Biuro Obsługi Klienta: 660-458-400

Plusomat 2025.